Jak používat lékařské masky k zamezení šíření infekcí dýchacích cest?

Jak používat lékařské masky k zamezení šíření infekcí dýchacích cest?

- 15 května, 2020

Řádná hygiena je jedním z důležitých opatření pro prevenci šíření infekcí dýchacích cest. Doporučujeme časté mytí rukou, nedotýkat se nosu, očí nebo úst, vyhýbat se úzkému kontaktu s nemocnými lidmi a čistit v domácnosti povrchy a předměty. 


Jak nosit masku 

Před nasazením roušky na obličej je důležité si umýt ruce mýdle a vodou alespoň 20 sekund. Pokud není k dispozici mýdlo a voda, lze použít dezinfekční prostředek na bázi alkoholu, který obsahuje nejméně 60% alkoholu. 

Po očištění rukou položte roušku na nos a ústa. Ujistěte se, že mezi rouškou a obličejem nejsou mezery, a zajistěte těsnost. Najděte na horní části kovový pásek, dejte tuto část na hřbet svého nosu a utěsněte. Gumičky nebo šňůrky upevněte za uši či za hlavu, ujistěte se, že rouška zahaluje váš nos, ústa i bradu.  

 
Při nošení se roušky nedotýkejte, sahejte jen na elastické gumičky nebo provázky za hlavou. Její přední část může být totiž zdrojem infekce bakterií, které se na ní mohou uchytit. Pokud se roušky dotknete, umyjte si ruce nebo znovu použijte dezinfekci na ruce.  
Látkovou roušku bychom neměli mít na obličeji déle než 3 až 4 hodiny v jednom kuse, pak dojde k jejímu zvlhčení a nemá žádnou účinnost! Je lepší mít dvojitou vrstvu látky nebo roušku s filtrem. Záleží také na tom, jak moc mluvíme. 

Jednu masku nikdy nepoužívejte dvakrát. 


 
Po použití obličejové masky ji odstraňte, aniž byste se dotkli její přední strany, a zlikvidujte do uzavřeného koše. Po odstranění roušky si znovu umyjte ruce. 
Stejným způsobem sundávejte i látkové roušky, které místo v odpadkovém koši skončí v pračce. Před opakovaným použitím roušky je vhodné dát je do velmi horké vody, vyvařit, anebo vyprat a dát do sušičky, kde je vyšší teplota, případně následně ještě vyžehlit. Dobrý způsob dekontaminace roušky je také napařovací žehličkou. Po napaření je nutné počkat s nasazením roušky do vyschnutí. Když je navlhlá, snižuje to její ochranný účinek. 

 
Prevence před infekcí 

Hygiena rukou je jedním z nejdůležitějších způsobů, jak zabránit získávání a šíření respiračních infekcí. Často si umývejte ruce. Před mytím rukou se pokuste nedotýkat nosu, očí nebo úst. Vyvarujte se úzkého kontaktu s nemocnými. Vyčistěte povrchy a předměty v domácnosti utěrkami nebo čisticím sprejem, pokud je k dispozici. Pokud onemocníte, zůstaňte doma, abyste se vyhnuli nemocem jiných lidí. 
 

Written by admin

Leave a Comment